تبلیغات
مجله بهنام - تحقیق جنسیت و نابرابری جنسیتی


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

تحقیق جنسیت و نابرابری جنسیتی

نوشته شده توسط:عاطفه جهاندیده
جمعه 24 آذر 1396-06:48 ب.ظ

تحقیق جنسیت و نابرابری جنسیتی

جنسیت و نابرابری جنسیتی

یكی از مشخصه های جهانی كه ما در آن زندگی می كنیم، سهم عمیقا نابرابر زنان و مردان در سختی هایی است كه متحمل می شوند. نابرابری جنسیتی در اكثر نقاط جهان وجود داردو زنان را به گونه های مختلفی تحت الشعاع قرار داده است. متون رشته های جامعه شناسی و انسان شناسی نشان می دهد كه تا اواخر سال های 1960 به ندرت به (زنان) به عنوان موضوع پرداخته می شد و نظریه های تحول خالی از زنان بود، گویا تحول فقط از آن مردان بود و زنان نیز به صورت قسمتی از آن بهره مند می شدند. زنان همسران یا مادران یا افراد غیر فعال بودند و نقش آنها در خانه و پرورش نسل آینده توصیف می شد. اما از اوئل سال هال 1970 دوره انتقاد به نگرش جنسیتی در علوم اجتماعی آغاز گردید. به عنوان مثال این سئوال اساسی مطرح شد كه آیا جایگاه زنان در تحول بشر فرقی با مردان دارد، و یا این كه نحوه نگرش به خطا رفته است؟ در روند صنعتی شدن، آیا تمام گردانندگان كارخانه ها مردان بوده اند یا زنان نیز در این دوران سخت سرمایه داری در این امر سهیم بوده اند؟ آیا بدون كار زنان در خانه، مردها می توانستند كار خارج از منزل را پیش برند؟ چرا یكی نام كار و دیگری نام بیكاری به خود می گیرد؟ آیا این امر برگرفته از ذات كار است و یا این كه نگرش خاص به كار كه پول را ملاك قرار داده ناشی شده است؟ آیا در تمام جوامع نگرش جنسیتی وجود دارد؟ خصلت های جنسیتی چگونه تغییر كرده اند و جهت تغییر كجا و چگونه موجبات تبعیض یا برابری را فراهم نموده است؟ پاسخ به چنین سئوالات كلی كه نونگری در آنها نهفته است، تحقیقات مربوط به زنان را از دوره انتقاد به دوره سوم برد. طی دوره سوم با نگرش وسیع تر محققان، تحقیقات مربوط به زنان به تحقیقات موجود اضافه گردید و با درج این مطالب ، نظریه های بسیاری شكل گرفت. بدین ترتیب دو دوره چهارم كه از اواخر سال هعای 1980 آغاز شده است، جنسیت به عنوان یكی از مبتحث نظری اصلی رشته های علوم اجتماعی ، در مباحث این رشته ها وارد گردید. این تغییر نگرش، راه را برای بررسی علل نابرابریجنسیتی و سایر موضوعات مرتبط با جنسیت گونه های مختلف هموار ساخت. حتا كه به صورت مختصر به تغییرات صورت گرفته در نگرش علوم اجتماعی به زن پرداخته ایم مناسب است اشاره ای به نابرابری جنسیتی داشته باشیم. هفت نوع نابرابری نابرابری بین زنان و مردان می تواند اشكال بسیار متنوعی به خود بگیرد، در واقع نابرابری جنسیتی یك پدیده همگن نیست، بلكه مجموعه ای از مسائل كاملا متفاوت و در عین حال مرتبط به هم می باشد.
  • نابرابری در مرگ و میر (Mortality Inequality)
در برخی از نقاط جهان، نابرابری بین زنان و مردان مستقیما متوجه مساله مرگ و زندگی می شود، و صورت خشنی از مرگ و میر زنان كه به شكل نامتعارفی بالا هستند به خود می گیرد كه نتیجه اش فزونی شمار مردان در كل جمعیت است. این وشعیت در نقطه مقابل فزونی شمار زنان در مناطق بدون جانبداری جنسیتی (Gender bias) یا جانبداری جنسیتی اندك در مراقبت های بهداشتی و تغذیه  قرار دارد. نابرابری مرگ و میر به نحو گسترده ای در آفریقای شمالی و آسیا، كه شامل چین و آسیای جنوبی تیز می گردد، مشاهده شده است.
  • نابرابری در زاد و ولد (Natality Inequality)
در بسیاری از جوامعی كه در آنها مردان غالبند، نابرابری جنسیتی خود را در شكل تمایل به بدنیا آوردن فرزند پسر ، به وضوح نشان می دهد. در گذشته این تمایل ، چیزی بیش از یك آرزو نبود. ولی اكنون با دسترس بودن تكنولوژی های مدرن برای تعیین جنسیت جنین، سقط جنین در آسیای شرقی، چین، كره جنوبی، سنگاپور، تایوان، هند و آسیای جنوبی ، به عنوان یك پدیده قابل توجه از لحاظ آماری ، در حال ظهور می باشد.
  • نا برابری در امكانات اساسی (Basic facility inequality)
در كشورهای بسیاری در آسیا، ”فریقا و آمریكای لاتین، دختران به فرصت های آموزشی بسیار كمتری در مدارس نسبت به پسران دسترسی دارند. علاوه بر فرصت های آموزشی، محدودیت های دیگری نیز در دسترس به سایر تمكانات اساسی برای زنان، از تشئیق آنها به شكوفا نمودن استعدادهای طبیعی شان گرفته تا تشویق آنها برای انجام فعالیت های سودمند اجتماعی، وجود دارد.
  • نابرابری‌در فرصتهای خاص (Special opportunity inequality)
حتی وقتی تفاوت اندكی در دسترسی به امكانات اساسی و منجمله آموزش در مدارس در بین دختران و پسران موجود است، ممكن است فرصت های آموزش عالی برای زنان جوان، كمتر از مردان جوان باشد. در واقع جانبداری جنسیتی (Gender bias) در دسترسی به آموزش عالی و تربیت حرفه ای (Professional training) حتی در ثروتمندترین كشورهای جهان، در اروپا و آمریكای شمالی ، قابل مشاهده است.
  • نابرابری در حرفه (Professional inequality)
زنان در اشتغال، ارتقا شغلی و حرفه خود،‌با موانع بیشتری نسبت به مردان مواجهند. حتی در كشوری نظیر ژاپن كه در مواردی نظیر امكانات اساسی و تا حد زیادی در آموزش عالی، سعی می نماید مساوات را برقرار سازد، به نظر می رسد اشتغال در سطوح بالا برای زنان نسبت به مردان مشكل تر است.
  • نابرابری در تملك (Ownership Inequality)
در بسیاری از جوامع، تملك دارایی می تواند بسیار نابرابر باشد و حتی دارایی های اساسی نظیر خانه و زمین به شكل بسیار نامتقارنی تسهیم شده باشد. عدم مطالبه دارایی ها، ورود زنان به عرصه فعالیت های تجاری، اقتصادی و برخی فعالیت های اجتماعی را مشكل تر می نماید. این نوع نابرابری در اكثر نقاط جهان وجود داشته است، هر چند كه تفاوت هایی در مناطق مختلف قابل مشاهده است.
  • نابرابری در خانوار (Household Inequality)
غالبا نابرابری های اساسی در روابط جنسیتی در درون خانواده یا خانوار وجود دارد. حتی در مواردی كه علائم زیادی از جانبداری بر علیه زنان در اموری نظیر ادامه حیات، ترجیح فرزند پسر، تحصیلات، و یا ارتقاء به سمت های بالاتر وجود ندارد، ساز و كارهای درون خانواده می تواند از بعد سهیم شدن در كار منزل تحقیق جنسیت و نابرابری جنسیتی


نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر